Jak postavit: nejdůležitější znalosti - Topení, větrání, klimatizace
Principy stavby krbu s krbovou vložkou
Podle těchto zásad, které jsem vydoloval od lidí, kteří krby staví jsem se řídil při stavbě krbu s krbovou vložkou já.
Něketeré firmy vám, pokud si u nich objednáte materiál, poskytnou konzultace zdarma. Vužijte to!!!.
Materiály
Krb je možné postavit prakticky z čehokoliv. Doporučuju kvůli vlastnímu bezpečí využít jen ty materiály, které jsou pro stavbu krbu určené.
Tepelně izolační desky
s teplotní odolností - viz SILCA
, PROMAT
, Superisol
Šamot
– nejpoužívanější materiál ke stavbě krbů a kamen
, prodává se v různých jakostech a tvarech (cihly, desky
, ..) s odolností
až 1300°C
Klasická cihla
– Po konzultaci s výrobcem je možné je použít mimo místa namáhaná nejvyššími teplotami – maximálně 450°C
Pórobeton
– Dle výrobců se může používat pro trvalé zatížení pouze do teplot 60°C. Je možné jej použít na podstavy a stavební prvky mimo tepelnou zónu. Tepelná zóna musí být z tepelně izolačních desek.
Sádrokarton
– i když je deklarován jako protipožární (tj. ten růžový), nebyl zatím žádný schválen pro použití při cyklickém namáhání za vyšších teplot.
Kámen
– Podle druhu se používá na obklady i na stavbu (pro stavbu je vhodný pískovec). U kamene hrozí, že může díky teplotní roztažnosti prasknout, proto je druh použitého kamene nutno konzultovat s odborníky.
Dřevo
– u horní římsy je nutné dodržet vzdálenost minimálně 200 mm od skla krbové vložky.
Kovy
– Měď při teplotách nad 300°C získá patinu, hodně se používá nerez.
lepidla, lepidla, malty
- není možné použít obyčejné materiály, je nutné si zakoupit přímo určené ke stavbě krbu
Principy stavby
- Krbová vložka (dále jen KV) musí mít po stranách min 5cm mezeru pro vzduch.
- KV musí mít za zadní stěnou min 10cm mezeru pro průchod vzduchu.
- KV nesmí být pevně spojena s obestavbou. V horní části mezi obkladem a KV musí být 1-2cm mezera kvůli prodění vzduchu. Ve spodní částí jde obklad pod KV. KV na něm leží (spodek KV se ho dotýká).
- KV leží na vyzděném účku - z cihel (hebelu, ...), na kterých leží překlad (pzd deska – stačí 7cm tlustá).
- Máte-li rohovovou KV, stačí slepit desky PROKAM k sobě (mají být podložené a po zatuhnutí se podpora odstraní), firma Silca doporučuje desky sešroubovat (viz jejich návod)
- Kamenné obložení kolem vložky se nalepí lepidlem (lepící kamnářská malta) např.: Rapid.
- Kamenné obložení krbu se nalepí lepidlem, přes desky PROKAM se dá perlinka (sklokeramická - nehořlavá, žáruvzdorná) a přetáhne se lepidlem, do tohoto lepidla se přímo nalepí obklad
- Vzduch se musí dostávat pod krbovou vložku spodem - buď přímo z místnosti, kde je krb, nebo ještě lépe, z jiné (z chodby, ze sklepa, z venku), kde se vzduch může rychle obnovovat. Horem bude ohřátý vzduch vystupovat zpět do místnosti, případně rozbody do místností jiných. Použít by se měly nejlépe žaluziové mřížky.
- Nahoře nad krbem je izolovaná komora (aby nepraskal teplem strop). Teplovzdušné rozvody by měly být od všech konstrukcích odizolovány (tj. v prostupech by měla být kolem trubky rozvodu dostatečná izolace).
- Nezapomeňte, že i před krbem s KV má být nehořlavá podlaha (dlažba, plech, skleněná deska, ...) a to dle normy 80cm od oředku krbu s KV a 40cm do stran´. Pro krby bez KV je to ještě přísnější
Náčrtky
Schématický náčrtek krbu s krbovou vložkou
Schématický průřez krbu v úrovni krbové vložky
Připomínky
Chcete něco doplnit? Chcete nám sdělit svoji zkušenost? Napište nám!
Formulář pro zaslání emailu.
Stavební slovník: Nerozumíte nějakému stavebnímu pojmu? Podívejte se na jeho definici!
A,
B,
C,
Č,
D,
E,
F,
G,
H,
I,
J,
K,
L,
M,
N,
O,
P,
R,
Ř,
S,
Š,
T,
U,
Ú,
V,
W,
X,
Z,
Ž
Topení - spoje trubek
Jednoduchým tipem, který vám pomůže při ověřování, zda neteče spoj trubek u topení, je po napuštění soustavy umístit pod spoje a sváry noviny. Pokud něco ukápne třeba přes noc, na novinách to jednoduše poznáte i po uschnutí.
Topení - jak ušetřit
Nepřetápějte
Každý stupneň dolů znamená o 3-6% sníženou spotřebu plynu či jiné energie.
Regulujte každý pokoj zvlášť
Samostatnou regulací tepla (například termohlavicemi na topení) v každém pokoji můžete ušetřit až 15% tepla.
Překážky před topícím tělesem
Překážky před topným tělesem (nábytek, dlouhé závěsy, záclony, ...) zvyšují spotřebu energie až o 10%.
Vzdálenost ke kotli
Zdroj tepla by měl být co nejblíž k místu, kde se ho spotřebuje nejvíce.
Odvzdušnění soustavy
Doporučuje se odvzdušňovat soustavu, každé 3 měsíce. Díky vzduchu v trubkách se teplá voda nedostane na potřebné místo.
Větrání
Větrejte krátce a intenzivně. Pokud to jde udělejte průvan. Delší větrání nemá smysl, jen tím ochladíte stěny.
Pokličky při vaření
Až 50% energie při vaření ušetříte používáním pokličky, výběrem správného hořáku a použitím vhodného nádobí. Na krátký ohřev má být tenkostěnné nádobí (vaření čaje, kávy, ...) na delší vaření má být tlustostěnná nádoba se silným dnem. Hořák vybírejte takový, aby co nejvíce tepla předal nádobě na něm a ne do okolí.
Zateplení
Zateplení má význam především, pokud bydlíte ve starším domě. Spousta tepla uniká starými okny. Nezateplenou fasádou. Podlahou do sklepa apod.
Topení - druhy vytápění
Podlahové teplovodní
Trubky uložené v podlaze pod dlažbou (či jinou vhodnou podlahovou krytinou). Je nutné je dobře tepelně izolovat, abyste netopili směrem do stropu pod nimi. V případě rekonstrukce se tak většinou podstatně zvýší úroveň podlahy, proto se podlahové topení hodí do spíše do novostaveb, kde se s tím počítá.
V případě poruchy trubek musíte rozebrat (spíš rozbít) podlahu. Řeší se to tak, že se plastové trubky dají do husích krků, ty se zalijou (betonem, anyhdridem, ...), trubky se pak jednoduše vytáhnou.
Dražší pořizovací náklady než klasické topení, ale největší teplo je ve spodní části místnosti (př.: u stropu 18 °C, u podlahy 24 °C), takže můžete topit méně a tím ušetříte (návratnost počáteční investice se uvádí cca 5 let). S tímto typem topení se používá často kondenzační kotel.
Podlahové elektrické
Je výhodné především v koupelně nebo na chodbě. Je možné s ním topit celý rok. Můžete si tak v koupelně přitopit na jaře a na podzim, když není v provozu centrální topení. Tepelná rohož je tenká a výšku podlahy zvýši zanedbatelně.
Klasické radiátory
Na pořízení jsou levnější než podlahové topení. V případě poruchy se jednoduše vymění (radiátory, ne trubky, které budete mít nejspíš pod omítkou ve stěně). Teplo z nich se ale drží u stropu a od nohou máte pocit chladu od nohou (př.: u stropu 26 °C, u podlahy 18 °C). Musíte tak topit víc než v případě podlahového topení. Díky velkému rozdílu v teplotě radiátoru a vzduchu se vzduch vysušuje.
Stěnové topení
Trubky jsou uložené pod tenkou vrstvou omítky na stěně. Stěnové vytápění patří mezi nejzdravější a nejefektivnější způsoby vytápění. Zajišťuje optimální tepelnou pohodu a rovnoměrné rozvrstvení tepla. Stěna s topením nesmí být zastavěna nábytkem. Další nevýhodou je vyšší cena.
Infračervené vytápěcí panely
Teplo vyzařují sáláním. Ohřívají pevná tělesa a ne jen vzduch, který se tak nevysouší a nevíří se prach. Je možné s nimi ušetřit od 20 do 35% energie oproti klasickému vytápění (především v místnostech s vysokými stropy, protože vytápíte jen prostor, ve kterém se pohybujete a ne místo pod stropem). Mají různou podobu a tvar (například mohou vypadat jako obraz, sloup, ...). K instalaci stačí jen připojení do elektrické sítě (raději to ale zkonzultujte s elektrikářem, aby vám to nevyhazovalo jističe, kdybyste jich měli zapojených více na stejném okruhu).
Krby, kamna
Mají spíše dekorativní význam a určitě je nebudete mít v každém pokoji. Vyžadují umístění na nahořlavých podkladech. Je možné se o ně popálit. Z dřeva či uhlí budete mít v pokoji neustále nepořádek. Potřebujete mít odkouření (komín). Existují i tzv. mobilní krby, ve kterých se pálí líh a komín nepotřebují. Ty mají ale spíše dekorativní význam.
Různé kombinace vytápění
Topení se dá i různě kombinovat. V některých pokojích můžete mít podlahové topení v jiných radiátory.
Ostatní a různé kombinace vytápění
Někde stačí vytápění i spotřebičemi (například tzv. elektrický botník, který vám vysuší obuv a zároveň vytopí zádveří.
Topení - optimální teploty v místnostech
Konkrétní teplota záleží na zvoleném druhu vytápění a vašem subjektivním pocitu.
Obývací pokoj
: 19 až 25 °C
Koupelna
: 20 až 24 °C
Ložnice
: 14 až 18 °C
Předsíň
: 14 až 20 °C
Kuchyň
: 16 až 20 °C